Pedagodzy

Jadwiga Bialic - orkiestra smyczkowa

Jadwiga Bialic grę na skrzypcach studiowała pod kierunkiem prof. Henryka Keszkowskiego w Akademii Muzycznej w Gdańsku, a następnie w klasie prof. Teresy Głąbównej i as. Macieja Lulka w Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończyła w 2006 roku. Uczestniczyła także w licznych solowych, kameralnych oraz orkiestrowych kursach mistrzowskich prowadzonych m. in. przez Albrechta Breuningera, Teresę Głąbównę, Nigela Kennedy’ego, Daniela Stabrawę.

Od 2003 roku prowadzi ożywioną działalność koncertową, najpierw jako koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Krakowie, a następnie w latach 2005-2009 jako drugi koncertmistrz Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, której jest współzałożycielką. Od 2008 roku związana jest z Orkiestrą Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Współpracuje z orkiestrami takimi jak Sinfonietta Cracovia, Capella Cracoviensis, Polska Filharmonia Kameralna w Sopocie oraz The Young Sound - Forum of Central Europe w Berlinie. Koncertuje ze znakomitymi dyrygentami i solistami, realizując szereg archiwalnych nagrań radiowych oraz znaczących produkcji płytowych (Centaur Reccord USA, Dux, Deutsche Welle, Universal Music).

Aktywna również jako kameralistka, występowała m.in. z Paulem Esswoodem, Sirkką Liisą Kaakinen-Pilch, Kevinem Kennerem, grając zarówno na instrumencie historycznym jak i na skrzypcach współczesnych. Jest prymariuszem kwartetu smyczkowego Qarte oraz kwintetu fortepianowego Sonus. Wraz z mężem Arkadiuszem współtworzy duo skrzypcowo – organowe występując na licznych festiwalach muzyki organowej i kameralnej.

Jest współzałożycielem i zarazem koncertmistrzem Kameralnej Orkiestry Smyczkowej „Arco Cracovia” działającej przy Fundacji Ars Organi im. Bronisława Rutkowskiego, której celem jest wspieranie edukacji i rozwoju artystycznego szczególnie uzdolnionej młodzieży.

dr Maria Dutka - altówka / studia orkiestrowe

Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Janusza Pisarskiego oraz Universtität für Musik und darstellende Kunst Wien w klasie prof. Wolfganga Klosa i as. Urlicha Schönauera. Swoje umiejętności doskonaliła także w prestiżowej European Chamber Music Academy oraz na rozmaitych kursach mistrzowskich pracując pod kierunkiem takich muzyków jak: S. Kamasa, A. Darzins, H. Beyerle, J. Meissl, G. Żyslin, A. Kouyoumdjian, Apollon Musagete Quartett, T. Zimmermann. W roku 2015 otrzymała tytuł doktora sztuki.

Od 2011 roku jest altowiolistką Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Współpracowała także z orkiestrami Sinfonietta Cracovia i Capella Cracoviensis oraz Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej.

Jest laureatką konkursów krajowych i międzynarodowych m.in. II nagroda i nagroda specjalna za interpretację muzyki D. Szostakowicza na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Plovdiv (2015), II nagroda i nagroda specjalna Baerenreiter Urtext Preis na Charles Hennen Concours w Holadnii (2011), III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2007). Jest także stypendystką rozmaitych organizacji m. in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz European Chamber Music Academy.

Jako kameralistka koncertuje w ramach różnych formacji, systematycznie występując w serii NOSPR kameralnie. Wraz z Kwartetem Vistula w marcu 2009 roku na zaproszenie prof. Raya Robinsona z Palm Beach Symphony, wystąpiła z koncertami w USA. W lipcu 2009 roku, Vistula jako jeden z trzech kwartetów wyłonionych w trybie konkursowym, miał zaszczyt doskonalić swoje umiejętności pod kierunkiem legendarnego Tokyo String Quartet w ramach Pacific Music Festival w Sapporo (Japonia). Od 2013 roku współtworzy Messages Quartet – zespół specjalizujący się w wykonawstwie polskiej muzyki kameralnej. Zespół ten wielokrotnie występował w Polsce i na świecie.

dr Iwona Glinka-Travlos - flet / zespoły dęte

Flecistka, pedagog i muzykolog. W wieku 18 lat ukończyła z najwyższym wyróżnieniem Państwowe Liceum Muzyczne w Gdańsku w klasie fletu Elżbiety Czapor. W tej samej instytucji uzyskała też dyplom w zakresie pedagogiki. Studia kontynuowała w gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie Krzysztofa Langmana. Ukończyła je w roku 1994. W roku 2009 uzyskała doktorat w zakresie wykonawstwa fletowego, przyznany przez Akademię Muzyczną w Krakowie. Doktoryzowała się tam na podstawie pionierskiej na gruncie polskim rozprawy poświęconej interpretacji dzieł fletowych Briana Ferneyhougha, którą napisała pod kierunkiem prof. Barbary Świątek-Żelazna, oraz recitalu złożonego dzieł tego wybitnego kompozytora. W roku 2012 otrzymała doktorat w zakresie muzykologii, przyznany przez Uniwersytet Ateński, na podstawie dysertacji poświęconej współczesnym greckim utworom na flet solo, napisanej pod kierunkiem prof. Apostolosa Kostiosa. W latach 1991-1994, dzięki stypendium przyznanemu przez Baloise Holding, była uczestniczką Letnich Kursów Akademii Muzycznej w Lenk (Szwajcaria), gdzie studiowała pod kierunkiem Petera-Lukasa Grafa. W roku 1992, dzięki stypendium przyznanemu przez burmistrza Darmstadtu, uczestniczyła w Wakacyjnych Kursach Nowej Muzyki w tymże mieście, doskonaląc umiejętności interpretacyjne u Pierre'a-Yvesa Artauda. W roku 1996 kontynuowała studia we Włoszech w Międzynarodowej Akademii Muzycznej w Bielli, ponownie pod kierunkiem Petera-Lukasa Grafa, oraz w Paryżu na zaproszenie Pierre'a-Yvesa Artauda.

Jako solistka, kameralistka (m.in. członkini prestiżowego Hellenic Contemporary Music Ensemble Theodora Antoniou) oraz muzyk orkiestrowy (pierwsza flecistka w Ateńskiej Orkiestrze Symfonicznej). Iwona Glinka występowała w Grecji - gdzie mieszka od roku 1995 - oraz w Kanadzie, Niemczech, Polsce, Rosji, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Turcji i Włoszech. Jako aktywna propagatorka muzyki współczesnej dokonała ponad stu prawykonań utworów na flet (dzieł solowych, kameralnych, koncertów oraz z elektroniką); w jej dorobku znajduje się ponad pięćdziesiąt dzieł skomponowanych specjalnie dla niej przez kompozytorki i kompozytorów z Australii, Grecji, Kanady, Polski, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Jako artystka-rezydentka brała udział w wielu festiwalach: V i X Sacred Music of Patmos (2005, 2010), Electro Media Works (2008), International James Galway Flute Festival (2007, występując na specjalne zaproszenie Jamesa Galwaya), III i IV Mediterranean Contemporary Music Days (2005, 2006), 3rd Flute Festival w Madison (2006), Archanes Festival (2002), Days of Contemporary Music (2002), Schoenberg Festival (2001), International Flute Festival w Rzymie (1997), International Computer Music Conference (1997).

Oprócz działalności artystycznej, zajmuje się pedagogiką - wykłada w Konserwatoriach Muzycznych w Atenach i Patrze.

dr hab. Jan Kalinowski - wiolonczela / kameralistyka

Kształcił się w Krakowie, Paryżu i Stuttgarcie u profesorów Witolda Hermana, Paula Julien i Petera Bucka. Uczestniczył w kursach mistrzowskich u tak cenionych artystów, jak David Geringas, Ivan Monighetti i Arto Noras. Jest stypendystą fundacji polskich i zagranicznych, a także Miasta Krakowa; Województwa Małopolskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jest adiunktem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie w roku 2009 otrzymał tytuł doktora. Od roku 2006 prowadził kursy w ramach wymiany międzyuczelnianej (m.in. w Bremie, Karlsruhe, Mannheimie, Fermo, Bratysławie i Tbilisi).

Uczestniczył w licznych konkursach i festiwalach, otrzymując nagrody oraz pochlebne recenzje. Nagrywał dla radia i telewizji, m.in. koncerty wiolonczelowe Witolda Lutosławskiego (Libańska Orkiestra Narodowa; Azerbejdżańska Orkiestra Narodowa) i Marka Stachowskiego (Orkiestra Akademii Beethovenowskiej). Fascynacja muzyką polską powoduje, że aktywnie włącza się w nurt promocji kultury polskiej w kraju i zagranicą, prezentując publiczności dzieła m.in. Chopina, Tansmana, Stojowskiego, Różyckiego, Majerskiego, Lutosławskiego i Pendereckiego oraz szereg utworów współczesnych, pisanych specjalnie dla niego przez wielu autorów polskich i zagranicznych.

Wydał dwie monograficzne płyty kompaktowe dla firmy DUX z muzyką Aleksandra Tansmana (2009) i Fryderyka Chopina (2010). Nagrania te otrzymały nagrodę krytyki Francuskiej Clef de Res Musica. Dla wydawnictwa DUX w roku 2013 nagrał płytę z polską muzyką wiolonczelową zawierającą utwory na składy od jednej do ośmiu wiolonczel. W roku 2014 ukazała się płyta Dedykacje nagrana wraz z pianistą Markiem Szlezerem z utworami napisanymi dla artystów przez krakowskich kompozytorów oraz płyta Krzysztof Penderecki - utwory kameralne nagrana z okazji 80. urodzin Profesora, która otrzymała nagrodę Gramophone Editor’s Choice w lutym 2015 roku i nominację do narody Akademii Fonograficznej FRYDERYKI 2015.

dr hab. Gajusz Kęska - fortepian

Okrzyknięty przez krytyków błyskotliwym wirtuozem, magiem fortepianu. Studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula ukończył w roku 2002 z wynikiem celującym. W tym samym roku rozpoczął studia podyplomowe w mistrzowskiej klasie prof. Willema Bronsa w Sweelinck Conservatorium w Amsterdamie, które następnie ukończył w czerwcu 2005 roku z wyróżnieniem (najwyższa punktacja). Pełni obowiązki adiunkta w Katedrze Fortepianu w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie w marcu 2010 roku otrzymał tytuł doktora sztuki i obecnie prowadzi własną klasę fortepianu.

Jest niestrudzonym promotorem muzyki polskiej, zwłaszcza twórczości Fryderyka Chopina a także Ignacego Jana Paderewskiego, Alexandra Tansmana i Karola Szymanowskiego a także kompozytorów muzyki współczesnej XX i XXI wieku. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych i pianistycznych. Regularnie występuje w prestiżowych salach koncertowych na festiwalach i koncertach w wielu krajach Europy, jak również w Kanadzie, Japonii, Peru, Ekwadorze, Chile i Izraelu.

W 2012 roku ukazała się jego debiutancka płyta zawierająca komplet Sonat fortepianowych Karola Szymanowskiego wydana przez wytwórnię płytową DUX, która otrzymała Nominację do nogrody FRYDERYKI 2013, Nominację do nagrody ICMA 2013 oraz Nagrodę hiszpańskiego magazynu Scherzo.

dr Oriana Masternak - skrzypce

Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat. Studiowała w Akademii Muzycznej w Krakowie, Koninklijk Conservatorium w Brukseli, European Chamber Music Academy, Yale School of Music oraz w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. W 2015 roku uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych.

Oriana jest laureatką konkursów krajowych i międzynarodowych, m.in. II nagroda w Nowym Jorku (2015), III nagroda we Włoszech (2013), nagroda specjalna w Wiedniu (2012), nagroda im. Josefa Windischa w Wiedniu (2011), III nagroda we Włoszech (2011), II nagroda i Baerenreiter Urtext Preis w Holandii (2011), III nagroda w Krakowie (2007), nagroda specjalna w Łodzi (2003). Jest także stypendystką rozmaitych organizacji, m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, European Chamber Music Academy, Louise Willson Scholarship (Yale University, USA), Pacific Music Festival w Japonii, Instytutu Adama Mickiewicza, firmy Thomastik Infeld, Małopolskiej Fundacji Stypendialnej „Sapere Auso”, Stypendium Twróczego Miasta Krakowa.

Dzięki swemu bogatemu doświadczeniu, Oriana jest cenionym muzykiem kameralnym. W latach 2009-2012 wraz z Kwartetem Vistula studiowała w European Chamber Music Academy z siedzibą w Wiedniu, gdzie miała możliwość pracy pod kierunkiem najwybitniejszych postaci europejskiej i światowej kameralistyki. W marcu 2009 roku na zaproszenie prof. Raya Robinsona z Palm Beach Symphony, Kwartet wystąpił z koncertami w USA, m.in. w Kravis Center w ramach cyklu Young Artists’ Series. Koncert ten był dla zespołu amerykańskim debiutem, po którym Vistula otrzymała w prasie doskonałe recenzje. W lipcu 2009 roku, Vistula jako jeden z trzech kwartetów wyłonionych w trybie konkursowym, miał zaszczyt doskonalić swoje umiejętności pod kierunkiem legendarnego Tokyo String Quartet w ramach Pacific Music Festival w Sapporo (Japonia). W marcu 2012 roku Vistula została zaproszona na prestiżowy Norfolk Chamber Music Festival w Norfolk w Stanach Zjednoczonych (recitale i kursy mistrzowskie). Od 2013 roku Oriana współtworzy Messages Quartet – zespół specjalizujący się w wykonawstwie polskiej muzyki kameralnej.

Oriana od kilku lat regularnie koncertuje jako solistka i, przede wszystkim, jako kameralistka w Azji, Ameryce Północnej i większości krajów Europy. Występowała na takich festiwalach, jak Norfolk Chamber Music Festival (USA), Festival Pablo Casals (Prades), Mozartiade (Augsburg), Kalkalpen Festival (Grossraming), Pacific Music Festival (Sapporo), 21. Frühling Wiener Festival (Konzerthaus, Wiedeń). Oriana występowała w słynnej sali Musikverein w Wiedniu, w Muzeum im. Puszkina w Moskwie oraz w nowojorskiej Carnegie Hall. W 2014 roku nakładem wydawnictwa Akademii Muzycznej w Krakowie ukazała się debiutancka płyta artystki z utworami na skrzypce i fortepian Luciena Durosoira (przy fortepianie Sławomir Cierpik).

Prowadzi również działalność pedagogiczną jako asystent w Katedrze Skrzypiec i Altówki w Akademii Muzycznej w Krakowie. Była jurorem Makroregionalnych Przesłuchań Kameralnych Szkół II st. w Gdańsku i VII Międzynarodowego Konkursu Interpretacjii Muzycznej w Krasiczynie oraz wykładowcą Małopolskiej Akademii Talentów w Łącku.

Mariusz Monczak - skrzypce

Po wyjeździe na kontynent amerykański studiował w Nowym Jorku i w Montrealu gdzie otrzymał tytuł magistra i doktora w dziedzinie muzyki. Obecnie prowadzi aktywną działalność koncertową. Grał w najbardziej renomowanych salach jak: Carnegie Hall i Avery Fisher Hall Lincoln Center w Nowym Jorku, Place des Arts w Montrealu, Sala Unii w Rotterdamie, Konserwatorium Moskiewskim.

Jako solista i kameralista występuje z licznymi orkiestrami między innymi Montreal Chamber Orchestra, Young Virtuosi of Montreal, Nouvelle Ensemble Moderne, Concordia Symphony Orchestra, Brandenburg Symphony Orchestra, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus oraz Zielonogórską, Białostocką i Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. Dokonał wielu prapremier, większość z nich nagrały kanadyjskie stacje radiowe Radio Canada i CBC 2 w Toronto. Nagrywa dla radia, telewizji oraz na płyty dla SNE, Concordia Records, Castalia i Dux.

Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwali muzycznych w Polsce i Kanadzie: Międzynarodowego Festiwalu Lubuska Camerata, Serenady nad Wartą w Gorzowie, Mozart Plus w Zielonej Górze i Poznaniu, Muzyka u Joannitów w Łagowie, Festiwalu Wielkanocnego im. Karola Szymanowskiego w Montrealu i innych. Podczas trwania Przystanku Woodstock 2005 w Kostrzynie nad Odrą, jego Orkiestra Smyczkowa „Kostrinella” dwukrotnie wystąpiła na dużej scenie, grając Lato z Czterech Pór Roku i „Orawę” Wojciecha Kilara.

Jako pedagog przez wiele lat uczył gry na skrzypcach w College Platon w Motrealu. Ponadto regularie daje wykłady i prowadzi kursy mistrzowskie na uniwersytetach w Kanadzie, Polsce, Brazyli, oraz w Konserwatoriach Muzycznych w Rosji i we Włoszech.

dr hab. Marek Szlezer - fortepian

Jest jednym z najczęściej koncertujących polskich pianistów młodego pokolenia. Kształcił się w Akademii Muzycznej w Krakowie, Ecole Normale w Paryżu, oraz Chapelle Musicale Reine Elisabeth w Belgii pod kierunkiem m.in. prof. E. Bukojemskiej, A.Rahmana El-Bachy, D. Bashkirova oraz M.Crudeli. Jest laureatem wielu znaczących konkursów krajowych i międzynarodowych. Był wielokrotnie nagradzany za swoje wykonania utworów Fryderyka Chopina (m.in. miał zaszczyt grać recital na oryginalnym fortepianie kompozytora). Występował w takich salach jak: Carnegie Hall, Palais des Beaux Arts, St.Martin-in-the-fields, Wigmore Hall, czy Salle Cortot.

Koncentruje się na twórczości fortepianowej kompozytorów polskich tworzących na przełomie XIX i XX wieku. Współpracuje z Polskim Wydawnictwem Muzycznym i wydawnictwem Eufonium. Za płyty z twórczością Tansmana, Chopina i Pendereckiego otrzymał nagrody francuskiej krytyki muzycznej La Clef de ResMusica, Gramophone Editor’s Choice oraz dwie nominacje do Polskich Nagród Fonograficznych FRYDERYKI.

Michail Travlos - kompozycja / aplikacje muzyczne

Jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich, m.in.: pierwsza nagroda na International Composers' Competition, Jeunesses Musicales International (JMI) w Belgradzie, za utwor Eniwetock (1979), pierwsza nagroda na International Composers' Competition, w Sztutgarcie, za kwartet smyczkowy Metathesis (1979), Prince Pierre of Monaco Music Composition Award (Prince Pierre Foundation), za utwór orkiestrowy Πρίσμα (Prisma)(1981), nagroda Ministerstwa Kultury w Grecji za utwór orkiestrowy Πρίσμα (Prisma)(1982), nagroda Ministerstwa Kultury w Grecji za kwartet smyczkowy Metathesis (1979), nagroda Prezydenta Aten za balet Przygody Ulyssesa (1991).

Jego utwory zostały wybrane dwa razy przez Fundację Gaudeamus i zostały wykonywane na Międzynarodowym Tygodniu Muzyki Gaudeamus w Holandii, w 1978 roku Seven Happenings for 8 players (1977) i w 1984 Motivic Variations for solo cello (1983). W 1985 roku Międzynarodowe Towarzystwo Muzyki Współczesnej, ISCM włączone jego nagrodzone dzieło orkiestrowe Prisma (1979-1980) do programu Międzynarodowych Dni Muzyki. Jego kompozycje wykonywane były na wielu festiwalach (m.in. Warszawska Jesien), konkursach i koncertach w Europie, Stanach Zjednoczonych, Korei, (m.in. w Arezzo, Arhnem, Atenach, Belgradzie, Budapeszcie, Berlinie, Brnie, Brukseli, Hamburgu, Helgoland, Kalundborgu, Kijowie, Lucernie, Mannheim, Moskwie, Mińsku, Neuchâtel, Oskarshamn, Paryżu, Santiago, Warnie, Weimarze, Wiedniu).

Patronat medialny

     

Organizator

Stowarzyszenie Artystyczne "Porta Musicae"
Telephone:00 48 737 574 840
E-mail: portamusicae@gmail.com

Partnerzy

  • Szkoła Muyzczna I st. w Łącku